Захист моделі нестандартного уроку
з геометрії у
11 класі.
При перевірці
домашнього завдання, на яке іде 15 хв. і більше, при всіх наших намаганнях це
активізувати; для решту учнів це не цікаво, вони не слухають цих 2-3-ох учнів
біля дошки. Щоб учні готувалися до
кожного уроку, потрібно, щоб всі учні відповідали: один ряд опитує другий
напівголосно; вони оцінюють один одного. Якщо оцінка 5 балів вчитель зразу
виставляє. На 6 балів і більше викликає до дошки. Щоб було багато оцінок. Всі
на листку доводять теорему (поставте книжки, зошити на стіл, закрийте їх).
Графа – відповідь по теорії. Через декілька уроків знову так опитую. Якщо
задача не викликає труднощів, то не треба витрачати часу. Але якщо задача має
кілька розв’язків, то не треба на це жаліти часу, щоб показати у класі найкращі
способи. Вчитель повинен показати
принципи, прийоми розв’язку задач.
Всякий клас можна
умовно розділити на 3 нерівні частини. Велика кількість учнів опиниться в
помірному середньому поясі, на яких і розраховане домашнє завдання. Але інша
половина дітей розміститься в полярних областях (сильні і слабкі). Звідки та
слабкість – від випадкового зриву, від багаторічної запущеності, від сімейних
незгод, чи від педагогічної черствості. Ми тепер говоримо про педагогіку
співробітництва, педагогічні учнівські десанти, консультанти, де учень повинен
навчатися переможно. Ця форма роботи спрацьовує чітко і швидко.
Навряд чи можна
переоцінити той факт, що кожний учень при
роботі на новій методичній основі двічі активно опрацьовує весь курс по
даній темі: один раз як учень, вдруге – як учитель – консультант.
Настанова на
тривале запам’ятовування з майбутніми консультаціями, сприяє значно надійнішому
закріпленню в свідомості й теоретичному матеріалу і методичному підходу до
розв’язування задач.
Почуття
товариськості виявляються на такому
уроці: я готовий, я знаю, але поруч мої друзі, можливо комусь із них потрібна
допомога.
І ще, такий урок
розвиває самоконтрольність в учнів, почуття відповідальності. І останнє,
опитуємо всіх по теоретичному матеріалі.
Закінчуються ці
два уроки по теоретичному матеріалу, наступний починається урок відкритих задач,
який повністю припиняє спроби списування, дозволяє учневі активно керувати
процесом самостійної роботи учнів, по навиках розв’язування задачі на
обчислення об’єму призми, піраміди, їх елементів.
На тему «Об’єм
призми, об’єм піраміди» відводиться 5 год. + 2 год. розв’язування задач. Ці дві
теми я пропоную вивчати так:
I урок – лекція «Об’єм призми,
об’єм піраміди»
II урок. Тема «Об’єм призми, об’єм піраміди, конуса, циліндра».
Мета уроку. Перевірити вміння і
знання учнів про об’єми даних геометричних тіл і вміння доводити робочі формули
по обчисленні їх об’ємів.
Тип уроку: Урок спілкування
Хід уроку.]
I. Організаційна частина уроку. На дошках виконані заздалегідь
малюнки, які допомагають встановити робочі формули для обчислення об’ємів.
З
правої сторони план опитування :
1. Доведення формули по
обчисленню об’єму призми ;
Об’єму піраміди;
2. Формула об’єму призми,
піраміди. Ідея їх доведення.
3. Запис формул об’єму похилої
призми (з доведенням), зрізаної піраміди.
V = 1/3h (Q1 + sqrt(Q1*Q2)+Q2).
Примітка: Ідею доведення формули об’єму піраміди подаю по старому підручнику Погорєлова.
Примітка: Ідею доведення формули об’єму піраміди подаю по старому підручнику Погорєлова.
Розглянемо для
цього лише якийсь n-ний шар, який одержався, якщо розділити висоту піраміди H на n рівних частин. Доводимо
через поняття V(x) = S'(x).
V (x) обчислюється через
інтеграл.
II.
Перевірка сприйняття і осмислення учнями нового для них, вивченого вдома
матеріалу. Опитую двох учнів (оцінюю їх ). Потім ці два опитують інших. Вчитель
опитує сидячи іншого учня. Таким шляхом спілкування іде перевірка вивченого
теоретичного матеріалу.
Свої записи
опитані учні роблять на листках, щоб в разі потреби можна їх питання і
відповіді перевірити вчителем.
Вчитель далі
виписує оцінки у журнал, коментує оцінки. Якщо учень одержав 5 балів, має
можливість підготуватися на інший раз.
III. Підготовка до практичних навиків,
до розв’язування задач на використання даного теоретичного матеріалу.
Треба бачити в
учнівських очах цікавість, незвичайність з якою вони присутні на уроці. За
неправильне оцінювання учнем іншого йому знижується його особиста оцінка. Такі
форми роботи вносять деяку новизну у спілкуванні вчителя з учнями і
зобов’язують учнів краще готувати теоретичні питання.
Дітям подобається працювати в парах. Цей метод колективної роботи
особливо ефективний для формулювання правил, відповідей на контрольні
запитання, а також для перевірки робіт (домашніх чи попереджувальних
самостійних), коли діти обмінюються зошитами і олівцем на полях зошита ставлять
оцінку. Це дає можливість учителю підтримувати «зворотний зв'язок», залучати до
роботи всіх учнів, формувати критерії оцінювання роботи. Згодом цей метод
взаємоперевірки можна ускладнювати: знайди у сусіда помилку і поясни її,
сформулюй правило, за яким можна виправити допущену помилку, дай пораду тощо.
Немає коментарів:
Дописати коментар